Budowa i działanie systemów drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne są wyjątkowo praktyczne ze względu na niewielką ilość wymaganego miejsca. Są więc chętnie wybierane do mniejszych mieszkań, gdzie każdy centymetr ma znaczenie. Chcąc drzwi takie zainstalować, warto wiedzieć o nich nieco więcej. Z tego artykułu dowiesz się, jak jest zbudowany system obsługujący drzwi przesuwne oraz poznasz zasady jego działania.
Zasada działania
Drzwi tego typu przesuwają się wzdłuż ściany, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu. Ograniczają jednak powierzchnię użytkową ściany, dlatego nie możemy niczego powiesić lub postawić w obrębie działania drzwi. Decydując się na drzwi przesuwne musimy więc sprawdzić między innymi to, czy po ich otwarciu nie zasłonimy nimi chociażby włącznika światła, który przeważnie znajduje się zaraz przy wejściu. Jeśli nie dysponujemy na tyle szeroką ścianą z jednej strony, możemy zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe. W ten sposób ograniczymy potrzebne miejsce nawet o połowę, jednakże montaż takiego rozwiązania będzie nieco bardziej skomplikowany. Modelem, zajmującym minimalną ilość miejsca są drzwi kasetowe chowające się wewnątrz ściany. Ich montaż nie będzie jednak możliwy bez wykonania prac remontowych, dlatego instaluje się je zwykle podczas budowy domu, ewentualnie w trakcie generalnego remontu.
Budowa klasycznego systemu drzwi przesuwnych
Najpopularniejszym systemem są drzwi przesuwne naścienne. Są one dość proste w montażu, gdyż wymagają instalacji jedynie kilku elementów. By mieć pewność zakupu produktu wysokiej jakości, warto korzystać wyłącznie z usług renomowanych sklepów, na przykład Rudex, które mają niezbędne doświadczenie w zakresie sprzedaży takich produktów. Najistotniejszym elementem zestawu naściennego jest prowadnica montowana w nadprożu, po której będzie poruszać się wybrane skrzydło. Mur w miejscu montażu musi być wyrównany, dlatego zanim zabierzemy się do instalacji systemu, należy wypełnić wszelkie ubytki przy użyciu tynku. Na zainstalowanej prowadnicy umieszczamy skrzydło drzwiowe, wyposażone w specjalne kółka umożliwiające płynne poruszanie. Gdy całość działa poprawnie, pozostaje nam jedynie przykręcenie maskownicy ukrywającej prowadnicę, a także ogranicznika zapobiegającego wyjechaniu skrzydła poza tor.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana