Co trzeba wiedzieć o dorabianiu kluczy?
Dorabianie kluczy jest usługą, z której każdy z nas kiedyś w życiu musiał skorzystać. Niestety takie drobne przedmioty mają skłonność do tego, żeby się często gubić. Czy wiemy jednak, jak wygląda sam proces ich dorabiania i z jakimi niebezpieczeństwami może się to wiązać? Czy mamy szansę na dorobienie klucza, którego nie mamy? A jak wygląda sprawa z kluczami nietypowymi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Jak przebiega klasyczne dorabianie kluczy?
Kiedy dorabiamy klucze, najważniejsze jest, aby udać się do sprawdzonego serwisu, który się tym zajmuje. Zwróćmy też uwagę na to, czy klucz, który oddajemy do odrabiania, nie ma żadnych uszkodzeń, na przykład wyszczerbień – jeśli tak będzie, również ta niedoskonałość zostanie odwzorowana.
Dorabianie kluczy polega na podpięciu klucza oryginalnego oraz materiału zwanego surówką do maszyny kopiującej. Tam, surówka jest poddawana obróbce mechanicznej. Następnie surowiec zostaje oszlifowany ze wszystkich pozostałości po ten obróbce i czyszczony za pomocą szczotki drucianej. Sama surówka do dorabiania kluczy wytapiana jest z metali takich jak stal, mosiądz, znal i aluminium.
Na czym polega dorabianie kluczy nietypowych?
Dorabiane kluczy nietypowych, na przykład takich do sejfów, kas pancernych czy historycznych zamków, również jest możliwe, jednak zazwyczaj sporo droższe, niż w przypadku zwykłych kluczy, ponieważ wykonywane jest ręcznie.
W przypadku konieczności dorobienia klucza do czegoś takiego jak sejf, potrzebne będzie zazwyczaj pisemne pozwolenie właściciela oraz nieco inne narzędzia. W związku z tym, przed zamówieniem usługi, warto skontaktować się z wybranym zakładem ślusarskim i dowiedzieć się, czy jest przygotowany na takie zlecenie.
Dobrze też wiedzieć, że możliwe jest dorobienie klucza na podstawie zamka, to znaczy nawet wówczas, kiedy nie posiadamy oryginalnego klucza. To przydatna wiadomość, kiedy natrafiamy na historyczny zamek, do którego nie mamy jak inaczej zdobyć klucza.
Co warto wiedzieć o dorabianiu kluczy do samochodu?
Jeśli kiedykolwiek znajdziemy się w sytuacji, w której posiadamy tylko jeden klucz do samochodu, dorobienie klucza do samochodu powinno być absolutnie pierwszą czynnością, jakiej się podejmiemy. W innym przypadku ryzykujemy kosztowne i czasochłonne zgłaszanie się do autoryzowanego serwisu albo korzystanie z usług ślusarza.
Jeśli zgubiłeś kluczyk od samochodu, nie próbujmy otwierać go samodzielnie, ponieważ może uszkodzić to zamek, co sprawi, że później nawet doświadczony ślusarz, nie będzie mógł go otworzyć. Zamiast tego, poszukaj pomocy. To, gdzie się po nią udamy, zależy od rodzaju naszego klucza.
Jeśli jest to zwykły klucz, wystarczy, że zamówimy ślusarza lub dostarczymy mu auto. Będzie to znacznie tańsze i szybkie rozwiązanie. Bardziej problematyczna jest sytuacja, w której koniecznie będzie dorobienie klucza do samochodu z immobilizerem. Musimy wówczas udać się do autoryzowanego serwisu z dowodem potwierdzającym, że jesteśmy właścicielem auta, dowodem rejestracyjnym oraz numerem VIN. Serwis zgłosi tę sytuację producentowi i dopiero wówczas nasz kluczyk zostanie dorobiony. Musimy niestety przygotować się na koszt w wysokości nawet tysiąca złotych.
Ile kosztuje dorabianie kluczy?
Koszt dorobienia kluczy będzie zależał głównie od ich rodzaju. Dorobienie kluczy patentowych wyniesie nas od około 10 do 19 złotych. Droższe będą już klucze nawiercane, których cena będzie wahać się od 25 do 35 złotych.
Dorabianie kluczyków od samochodu to koszt od 100 złotych w przypadku immobilizera stałokodowego i od 200 złotych dla zmiennokodowego. Za klucz do sejfu zapłacimy już 40 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana