Jak wybrać drzwi do garażu? Montaż
Drzwi garażowe to ważny wybór. Wyróżnia się różnego rodzaju bramy do garażu. Jakie powinna mieć wymiary, a więc wysokość i szerokość? Jak najlepiej dokonać wyboru? Jak przygotować garaż do montażu drzwi? Oto nasze wskazówki, jak dokonać wyboru. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się, jakie wybrać drzwi do garażu oraz jakie są ich rodzaje.
Jakie wyróżnia się rodzaje drzwi garażowych?
Ze względu na kolor, wzornictwo czy rodzaj można dobrać pasującą do preferencji bramę. Dobrze, aby miała 2 metry wysokości i 2,4 szerokości. Do drzwi tego typu zaliczają się rozwierane. Otwierają się na boki. Ich wadą jest wymóg dużego miejsca. Są one jednak mało popularne i trudno dostępne. Z kolei bramy segmentowe, czyli sekcyjne sprawdzą się tam, gdzie jest mało miejsca. Cechują się tym, że wsuwają się do góry. W ten sposób drzwi garażowe są trwałe i szczelne. Dodatkowo istnieją bramy uchylne, które otwierają się na zewnątrz. Zwykle skrzydło bramy uchylnej utworzone jest z blachy ocynkowanej ze stali. Przez to, że stanowi prostą konstrukcję, jest popularna. Drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy przesuwne to pozostałe rodzaje bram. Nie można przy tym zapomnieć o zamku do drzwi garażowych.
Wskazówki, jak dokonać wyboru
Wybierając drzwi garażowe uchylne czy zwykłe weź pod uwagę: sposób działania, solidność montażu, ochronę przed podważeniem czy niepożądanym otwarciem czy odporność – termiczną i wilgociową. W przypadku stanowienia przez garaż części domu, jego otwieranie i zamykanie powinno być ciche. W tym celu przydadzą się szczotkowe uszczelki na szynach bramy rolowanej. W przypadku wrót z napędem dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na opcję ich innego otwierania.
Poza tym ważna jest lampa sygnalizacyjna, funkcja łagodnego startu czy spowolnionego zamknięcia, jak i automatycznego ryglowania. W sytuacji natrafienia na przeszkodę powinno dojść do unieruchomienia. Przy wyborze drzwi automatycznych ważny jest również ich wygląd. Wykończenie może być różne tak jak i kolory.
Przygotowanie bramy garażowej do instalacji
Brama segmentowa powinna być nowoczesna i dopasowana do garażu. Istotne jest wcześniejsze sprawdzenie ilości opakowań oraz monitoring paneli bramy po odpakowaniu. Należy sprawdzić, czy części są kompletne i dobrej jakości. Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu szerokości i wysokości otworu garażowego. Dobrze, aby były zgodne z wymiarem mieszczącym się na tabliczce bramy. Istotny jest poza tym poziom posadzki.
Co jest potrzebne z garażu do zainstalowania bramy segmentowej?
Na wybór drzwi garażowych wpływają pewne elementy, które pozwalają na ich funkcjonalność. Są to nadproża. Stanowią część konstrukcji znajdującej się powyżej otworu wjazdowego. Jest to miejsce do zainstalowania górnej części prowadzenia bramy napędem. Wysokość nadproża to około 350 milimetrów. Wysokość wpływa na wybór prowadzenia odpowiedniego do bramy. Oprócz tego ważne są węgarki. Są to boczne przestrzenie mieszczące się od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garaży. Tam instaluje się kątowniki i pionowe prowadnice.
Dobrze, aby węgarki miały co najmniej 110 milimetrów. Aby części te były trwałe i funkcjonalne, powinny być proste. Istotne jest, aby tworzyły jedną płaszczyznę. Inaczej brama nie zasłoni odpowiednio otworu wjazdowego. Utrudnione będzie także ustawienie ościeżnicy tak, aby znajdowała się na całym obwodzie i była jednakowo obciążona ciężarem bramy. W ten sposób zabezpieczysz się przed szybkim zużyciem elementów, które są zbyt obciążone.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana